Wieczór waloński

Wieczór Waloński to spotkanie z minerałami i szlachetnymi kamieniami oraz z klimatyczną muzyką w stylu irlandzko – szkockim w tle. Tylko w Karkonoszach będziecie Państwo mogli zobaczyć na własne oczy jak po rozcięciu zwykłego wydawałoby się kamienia ukaże się Waszym oczom wspaniały AGAT.

Impreza poprowadzona będzie przez profesjonalny zespół składający się z Mistrzów Walońskich.

Wybrani goście dostaną pamiątki w postaci wisiorków agatowych i kamieni szlachetnych. Dla Panów o mocnych głowach do spróbowania będzie cykuta – mocna nalewka warzona wg tradycyjnych receptur walońskich.

Dodatkowo przygotujemy dla Państwa stanowisko do rozcinania agatów i kosz z kamieniami, gdzie każdy z uczestników będzie mógł sobie wybrać okaz i od razu zostanie on poddany obróbce przez Mistrza Walońskiego. Wylosowane z kosza kamienie szlachetne będą świetną i niezapomnianą pamiątką z pobytu w Karkonoszach.

W ostatnim czasie pojawiło się u nas lokalne piwo o nazwie WALOŃSKIE i IZERSKIE. Oba przepyszne! Postaramy się aby można było spróbować tego magicznego trunku. Łączny czas trwania imprezy wieczornej ok. 1,5-2h.

Poniżej przedstawiam krótką informację historyczną dotyczącą Walonów.

W Europie połowy XII w. nastąpiły ruchy migracyjne Walonów, którzy zamieszkiwali tereny leżące na pograniczu dzisiejszej Belgii, Francji i Niemiec. Już we wczesnym średniowieczu byli cenionymi specjalistami z zakresu pozyskiwania bogactw naturalnych, w tym złota i kamieni szlachetnych. Stanowili elitarną, hermetyczną grupę zawodową, powszechnie szanowaną za wyjątkowe umiejętności. Trudnili się poszukiwaniami, doradztwem i nadzorem prac wydobywczych. Wędrując Walonowie zainteresowali się nieznanymi, wyjątkowo zasobnymi w bogactwa naturalne Sudetami Zachodnimi.

Karkonosze i Góry Izerskie są jednymi z najbardziej zasobnych w minerały obszarów europejskich. W średniowieczu jednymi z pierwszych, którzy odważyli się głębiej zapuszczać w rejon Karkonoszy i Gór Izerskich, oprócz wędrowców czy myśliwych, byli poszukiwacze skarbów, kamieni i minerałów szlachetnych.

Legendarna postać karkonoskiego Ducha Gór kojarzona była przez nich ze strażnikiem mineralogicznych skarbów. Jednocześnie można odnieść wrażenie, że dawni karkonoscy poszukiwacze skarbów dodatkowo podsycali panującą wokół gór atmosferę obaw i strachu, aby tym skuteczniej chronić przed niepowołanymi swoje odkrycia.

Walonowie, którzy już w XIV i XV wieku jako poszukiwacze złota pozyskiwali skarby mineralogiczne Karkonoszy, dla dotarcia do swoich górskich miejsc potrzebowali dróg, i dlatego mogą należeć do pierwszych, którzy je od podnóży ku szczytom niedostępnych Karkonoszy zapoczątkowali oraz spowodowali, że powstały tutaj liczne huty.

Walonowie wędrując pozostawiali sobie tylko znane w treści znaki kierunkowe i informacje, które ryte były na drzewach, skałach czy kamieniach. Miały różnorodne formy: gwiazd, słońca, księżyca, głowy, otwartej dłoni, człowieka, wideł, krzyża, kilofa, młota, strzałek, cyfr i liter. Wiele z nich zaginęło, jednak niektóre zachowały się do dziś. Pełniły funkcję oznaczeń kierunków i miejsc, przez co stały się swego rodzaju odległymi prekursorami oznaczeń szlaków turystycznych.

Mapa serwisu | Home | Kontakt

COPYRIGHT ©2021 berga.pl POWERED BY cassis